נרקיסיזם - שלמות – אימון אישי יצירתי

נרקיסיזם – שלמות

הסיטואציה מול הנרקיסיסט עליה רוצים לקבל סיפור-ייעוצי:
הוא אמר לי: “את צריכה להעריך שמישהו כמוני בכלל איתך. את לא תמצאי מישהו טוב יותר ממני”.
 
 
אשליה של שלמות

פעם בעיירה מקסימה בישראל, גרה אישה בשם מאיה. היא הייתה אינטליגנטית, טובת לב, ותמיד היה לה חיוך הפנים. מאיה הייתה בזוגיות עם גבר בשם ירון במשך כמה שנים. ירון, לעומת זאת, היה בעל אישיות שניתן לתאר אותה בצורה הטובה ביותר כבעלת מאפיינים נרקיסיסטיים.

ערב אחד, כשהם ישבו על ספסל בפארק, מאיה שיתפה את ירון בתחושותיה ובמספר דברים שקשה לה איתם בתקשורת ביניהם. “את צריכה להבין שמישהו כמוני הוא הכי טוב שיהיה לך אי פעם. לא תמצאי מישהו יותר טוב ממני”, הכריז ירון ביהירות.

מאיה נדהמה מדבריו. אך היא ידעה שלתקשורת עם נרקיסיסט נדרשת גישה אחרת. במקום להתווכח או לנסות לגרום לו להבין את רגשותיה, היא החליטה להתמודד עם המצב בדרך אחרת.

למחרת, מאיה הזמינה את ירון לטיול לאורך החוף. כשהם טיילו, היא הבחינה בצדף יפהפה מנצנץ בחול. מאיה הרימה אותו, הושיטה לירון, ואמרה: “הצדף הזה מזכיר לי אותך. הוא מהמם וייחודי, בדיוק כמוך”.

עיניו של ירון אורו בהנאה. מאיה המשיכה, “אבל אתה יודע, למרות שהצדף הזה יפהפה, הוא רק אחד מבין מיליוני אחרים. לכל אחד יש את הקסם והיופי שלו. בדיוק כמו לאנשים, לכולנו יש את התכונות הייחודיות שלנו שהופכות אותנו למיוחדים”.

ירון נותר ללא מילים לרגע, שכן דבריה הצליחו לחדור את נקודת מבטו המרוכזת בעצמו. מאיה לקחה בעדינות את ידו ואמרה, “אני מעריכה אותך על מי שאתה, אבל אני גם מאמינה שיש עוד אנשים מדהימים בחוץ, שרק מחכים שיגלו אותם.”

אסטרטגיות להתמודדות עם המצב:
1. העצמה באמצעות השוואה: על ידי הדגשה עדינה של קיומם של אנשים מדהימים אחרים, מאיה נטעה זרע של סקרנות במוחו של ירון. אסטרטגיה זו עוזרת לו להבין שהוא לא המקור היחיד לגדולה בעולם. תוצאה אפשרית: ירון עשוי להיות פתוח יותר וקשוב לרעיון שגם אחרים יכולים להציע תכונות יקרות ערך.

2. התמקדות בחיוביות: במקום להתעכב על ההיבטים השליליים של התנהגותו של ירון, מאיה בחרה להבליט את תכונותיו החיוביות. על ידי שייכתו למשהו יפה, היא פנתה לתחושת הערך העצמי שלו. תוצאה אפשרית: ירון עשוי להרגיש בטוח יותר ופחות מאוים, ולפתוח את האפשרות לצמיחה ולשינוי.

3. עידוד הרהור עצמי: מאיה עודדה בעקיפין את ירון להרהר בדמותו שלו על ידי הקבלה בין אנשים וצדפים. על ידי הדגשת האינדיבידואליות והייחודיות, היא הניעה אותו לשקול את תכונותיו שלו והאם הוא באמת רוצה להיות מוגבל לנקודת מבט אחת בלבד. תוצאה אפשרית: ירון עשוי להתחיל להטיל ספק בנטיות הנרקיסיסטיות שלו ולהיות פתוח יותר לצמיחה אישית.

זכור, הסיפור הזה הוא בדיוני, אבל הוא מדגים אסטרטגיות שיכולות להיות יעילות כאשר מתמודדים עם בן זוג נרקיסיסטי. כל מצב הוא ייחודי, לכן חשוב להתאים אסטרטגיות אלו כך שיתאימו לנסיבות הספציפיות שלך.

כתבי לי סיפור-ייעוצי על המקרה שלי

לקבל עוד תכנים, השראה והרבה ערך מתנה:

אולי יעניין אותך גם:

אימון יצירתי

מהי חירות אישית?

מהי חירות אישית? (מתוך ויקיפדיה) “לכל אדם יש זכות לקבל החלטות לגבי חייו באופן עצמאי, ללא התערבות של גורם חיצוני,

קרא עוד »
אימון יצירתי

עוד תכנים, עוד השראה, עוד הרבה ערך מתנה.

התובנה היומית:

ל 90% מהאנשים יש משאלה שאפשר להגשים אותה עד סוף השבוע, והם עושים ממנה את משאלת כל חייהם.